TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Başladı - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi Facebook Sayfası
  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi Twitter Sayfası
  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi Youtube Sayfası
  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi Google+ Sayfası
logo


>  Genel Duyurular
TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Başladı
 
TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Başladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK), bu yıl 12'ncisi düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması için hazırlanan projeler Van'da tanıtıldı.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde düzenlenen ve 80 projenin sergilendiği programda konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Türkiye'nin  ihtiyaç duyduğu projelerin hazırlanmasının ve "projeci" neslin yetişmesinin gurur verici olduğunu kaydetti.
Yarışmanın ülkenin proje açığını kapatacak önemli bir uygulama olduğunu belirten Battal, "Vanımız bu projelerde geçmişte alt sıralarda yer alıyordu. Proje sayısı bakımından son sıralardaydık. Ama son yıllarda proje sayısında ülke genelinde ilk sıralarda yer almaya başladık. Bugün de sergimizde çok ciddi projeler yer alıyor. Bu projelerin Ankara'da da ödül alacağına inanıyorum. Çocuklarımızın bu yaşta projeci bir mantıkla büyümesi, gelecekte topluma daha önemli katkılar sağlayacağını gösteriyor." dedi.
TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç da Ağrı, Batman, Siirt, Hakkari, Bitlis, Muş, Şırnak ve Van'da bin 680 proje içerisinde seçilen 80 projenin bugün sergilendiğini ifade ederek, etkinlikte teorik bilgilerin uygulamada yer almasına tanık olduklarını belirtti.
Tunç, "Projelere TÜBİTAK çok ciddi destekler veriyor. Bölgemizde hazırlanan projeler içerisinde seçeceğimiz 14 projeyi Ankara'daki finallere göndereceğiz. Umarım güzel derecelerle döner, ülkemize ve bölgemize ciddi katkılarımız olur." şeklinde konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke de öğrencilerin önemli projeler ürettiğine değinerek, geleceğin bilim adamlarının yetiştiğine tanık olduklarını aktardı.
Serginin üç gün süreceği belirtildi.Gençlik ve Spor Bakanlığı
Üniversitemiz Ulusal Açik Ders Malzemeleri Konsorsiyumu Üyesidir
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı(YÖK)
European University Association
Basbakanlik Iletisim Merkezi
Elektronik Bilgi Yönetim Sistemi
YYÜ Anket Sistemi
Ekmegini Israf Etme
Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü
Bologna