Ana Sayfa > Tüm Duyurular > YYܒde 2. Geleneksel Aşıklar Şenliği yapıldı
YYܒde 2. Geleneksel Aşıklar Şenliği yapıldı

     Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından düzenlenen 2. Geleneksel Aşıklar Şenliği çok sayıda kişinin katılı ile yapıldı.

     YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Konferans Salonu'nda düzenlenen şenliğe Van ve çevresinden 11 aşık katıldı. Açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Demirel, Anadolu'da oluşan aşıklık geleneğinin şekillenip bugünkü biçimini almasında tarihin, kültürel mirasın ve sosyal çevrenin rolünün önemli olduğunu vurguladı. Aşıklığın kendine özgü icra töresi, geleneğe dayalı yapısı, aşık olmak ve aşıklığı sürdürmek için uyulması gereken kuralları olan bir gelenek olduğunu belirten Demirel, "Bu geleneğin ürünleri, toplumun yaşama biçimine, olaylar ve durumlar karşısındaki tavrına, çevresine ve dünyayı algılayışına ışık tutar" dedi.

     YYÜ olarak aşıklık kültürünü yaşatmak ve gelecekteki nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla böyle bir etkinliğin düzenlendiğini ifade eden Demirel, "Aşıklarımızı ve aşıklık geleneğini yeni nesillerle tanıştırmak ve buluşturmak, bunun yanında personel ve öğrencilerimizle bir araya gelerek kaynaşmak. Yoğun çalışma hayatı ile ders yükünün getirdiği yorgunluğu az da olsa gidermeyi ve moral bulmayı amaçladık" şeklinde konuştu.

     Program, 11 aşığın şiir, mani ve türkülerini seslendirmeleriyle son buldu. Etkinliğe Vali Yardımcısı Atay Uslu, YYÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Demirel, Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, YYÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Demirel, dekanlar, akademisyenler  ile çok sayıda öğrenci  katıldı.Haberin Fotoğrafları


Telefon Rehberi Öğrenci Bilgi Sistemi Bilim. Arş. Proj. Baş. E-Posta Bologna Süreci Bilgi Edinme Akademik Takvim
Tıp Fakültesi HastanesiYYÜ Hastane Kütüphane Akademisyen Bilgi Sistemi Erasmus Ofisi İstek ve Şikayet
Diş Hekimligi Fakültesi Proje Destek Ofisi Farabi Programı Yemek MenüsüYemek Listesi